Според ново проучване животът в близост до натоварен път се явява потенциална причина за шум в ухото. Състоянието, известно още като тинитус, се характеризира с усещане за свистене, жужене, пулсиране и пищене. Може да засегне едното или двете уши. Новото изследване свързва оживения трафик с по-високи нива на стрес и проблеми със съня, които на свой ред са рискови за развитието на шум в ушите. Вижте повече.
Повече за изненадващата причина за шум в ухото
Новото проучване използва данните на 3,5 милиона датчани. Установява, че на колкото повече шум са изложени датските жители в домовете си, толкова по-голям е рискът да страдат от шум в ушите. Това е първото изследване, което свързва излагането на шум от жилищния трафик и оплакванията, свързани със слуха. „В нашите данни открихме повече от 40 000 случая на тинитус и можем да видим, че на всеки десет децибела повече шум в дома на хората, рискът от развитие на шум в ушите се увеличава с шест процента“, споделя д-р Мануела Лех Кантуария. Тя и колегите й са загрижени за многото здравословни проблеми, които шумът от трафика причинява. През 2021 г. изследователите откриват връзка между натоварените пътища и риска от деменция. „Тревожно е, че шумът от трафика изглежда увеличава риска от тинитус, сърдечно-съдови заболявания и деменция, наред с други заболявания“, коментира Йеспер Хвас Шмид, доцент в отдела по клинични изследвания.
Изследователите смятат, че шумът от трафика през нощта може да бъде още по-вреден за здравето. Причината е, че повлиява съня, който е толкова важен за възстановяване както на физическото, така и на психическото състояние. Според данните около десет процента от населението изпитва шум в ушите от време на време. Тинитусът се свързва със стрес и лош сън, които може да се влошат от шума от трафика и тук имаме потенциален омагьосан кръг. Все пак са необходими още изследвания по темата, които да разкрият причинно-следствената връзка между тинитус и шума от натоварените пътища.
Препоръки срещу шум в ухото
Има различни стратегии, които човек може да опита, за да намали шума в дома. Например изборът на стая за сън, която не гледа към натоварения път или поставянето на висококачествени звукоизолиращи прозорци. Но тези стратегии невинаги са възможни. Ето защо според учените е необходимо шумът от трафика да се счита за риск за здравето, който трябва да се вземе предвид при градското планиране и да се прилагат стратегии за намаляване на натоварването в жилищните райони. Освен това експертите считат, че шумът в ушите е много по-разпространено явление, отколкото показват официалните данни на здравните заведения. Причината е, че само най-тежките случаи търсят специализирана помощ за лечение, докато мнозина с по-леки форми на тинитус неглижират състоянието и чакат да отшуми.
Природен продукт на помощ при шум в ушите
Специалистите у нас препоръчват прием на биофлавоноиди за овладяване на неприятните симптоми при шум в ушите. Ентан / Entan® е изцяло натурално средство с доказан ефект, който се дължи на рационалната комбинация от биофлавоноиди с мощно действие върху кръвоносните съдове (артерии, вени, капиляри, лимфни съдове). Всяка капсула снабдява организма с оптимални количества висококачествен екстракт от листата на Гинко билоба (флавон гликозиди и терпин лактони) и проантоцианидин – един от най-силните антиоксиданти. Резултатът е по-добра микроциркулация, укрепване стените на кръвоносните съдовете и предотвратяване слепването на тромбоцитите.
Приемът е силно препоръчителен при нарушена микроциркулация и увреждане на кръвоносните съдове от състояния като диабет и хипертония. Причината е, че продуктът подобрява кръвообращението към вътрешното ухо. По този начин осигурява профилактика и овладява шума в ушите. Ефектът е научно доказан. Резултатите от над 10 клинични проучвания показват положителното действие на продукта в съдовата патология. За постигане на оптимален резултат се препоръчва продължителен прием. Благодарение на иновативната фармацевтична форма – растителни капсули (VGcaps), продуктът е подходящ за вегани, вегетарианци и постещи. Няма данни за противопоказания и странични ефекти.
Свързани публикации