Според данни от ново научно изследване човешкият мозък и когнитивни функции могат да бъдат засегнати при инфекция с коронавирус. Важното откритие е публикувано в Physiological Reports, и цитирано от списание Diagnostic and Interventional Cardiology. Повече по темата научете в следващите редове.
COVID-19: микросъдови увреждания и симптоми по време и след боледуване
COVID-19, болестта причинена от SARS-CoV-2, се характеризира с широк спектър от симптоми. Те варират от загуба на обоняние и вкус, до синдром на остър респираторен дистрес и многоорганна недостатъчност. Промени в кръвообращението и образуване на микроскопични тромби в най-малките съдове на кръвоносната система също могат да засегнат боледуващите. И докато повечето симптоми изчезват след инфекцията, все още не е уточнена тежестта на дългосрочните усложнения след COVID-19.
Изследване на датския учен Лайф Остергаард твърди, че уврежданията на кръвоносните съдове и нарушенията в доставката на кислород при COVID-19 могат да бъдат свързани с когнитивните смущения, изпитвани по време на боледуване и в периода на възстановяване. Проучването дава светлина на възможните причини за изпитване на продължителни симптоми на COVID-19 или т.н. „Дълъг Ковид”. Едни от най-често наблюдаваните симптоми по време на боледуване и месеци след приключване на активната инфекция, са смущения в когнитивните функции и настроението.
Коронавирус и ефектът му върху човешкия мозък и когнитивни функции
Когнитивните нарушения и смущенията в настроението в резултат на COVID-19, са свързани с проблеми с паметта и концентрацията, безпокойство и депресия. Предишни изследвания показват, че при пациентите, диагностицирани с леко когнитивно нарушение или Алцхаймер, се наблюдават широко разпространени нарушения на мозъчния микросъдов поток. Текущото изследване на Остергаард показва, че при боледуващите от COVID-19, съкратеното време за преминаване на кръвния поток през капилярите ограничава количеството кислород, доставян до белите дробове и мозъка. Ниските нива на кислород и увеличаването на възпалителните цитокини при COVID-19 повлияват нивата на серотонин. Последният е невротрансмитер, който се произвежда от мозъка и регулира настроението. Ниските му нива са свързани с повишена тревожност и лошо настроение. Кислородът е от ключова роля за производството на серотонин, а провъзпалителните цитокини намаляват нивата му. Тези механизми негативно повлияват когнитивните функции и влошават качеството на живот на пациентите с коронавирус.
Мозъчно-съдово възстановяване и пълна кардио-васкуларна протекция след COVID-19
Терапевтичният подход за защита на капилярните функции и възстановяване на кръвния поток през малките кръвоносни съдове е от ключово значение при възстановяване от COVID-19. В тази връзка, нуждите от адекватна кардио-васкуларна защита при боледуване и възстановяване от COVID-19 могат да бъдат покрити с прием на Ентан / Entan®.
Продуктът представлява мощен природен универсален кардио-съдов протектор. В състава му се открива пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди (флавон гликозиди, терпин лактони и проантоцианидин). Те работят в отлична синергия и оказват благоприятен ефект върху сърцето, артериите, вените, капилярите и лимфните съдове.
Редовният прием на продукта допринася за:
- укрепване стените на кръвоносните съдове
- защита на ендотела и подобряване на ендотелната функция
- подобряване на микроциркулацията и реологията (течливостта) на кръвта
- намаляване на периваскуларното възпаление
- предотвратяване на тромбоцитните рискове
- мозъчно-съдово възстановяване след COVID-19
- подобряване на паметта и концентрацията при когнитивни нарушения в резултат на Постковид синдром
Свързани публикации