Идентифицирани са гени, които имат отношение към бучене в ушите (тинитус) – често срещано оплакване сред млади и възрастни хора. Откритието е на екип от учени, начело с д-р Хосе Антонио Лопес Ескамес от катедрата по Хирургия в Университета в Гранада (UGR), Испания. Резултатите са публикувани в рецензираното научно списание с отворен достъп EBioMedicine. Изследването е извършено в сътрудничество с редица центрове в Испания, Швеция, Обединеното кралство и Люксембург. То е част от дисертацията на Сана Аманат. Тя е докторант в програмата по Биомедицина в Университета в Гранада и европейския Център за интердисциплинарни изследвания на тинитус.
Повече за връзката на гените с бучене в ушите според проучването
Изследователите установяват мутации в гените ANK2 и TSC2 при пациенти с болест на Мениер и силен шум в ушите.
Тук отваряме една скоба с уточнението, че:
- шум в ушите е състояние, при което слуховият анализатор регистрира субективен звук, т.е. няма външен източник, който да го издава
- болест на Мениер е внезапно остро нарушение във функцията на вътрешното ухо, характеризиращо се с намаление на слуха, шум в ухото и световъртеж
Пак се връщаме не изследването – резултатът е потвърден при шведски пациенти с тинитус, но не и при епилептици
„Данните от проучването показват, че протеините, синтезирани от гените ANK2 и TSC2 биха могли да доведат до реорганизиране на връзките между невроните. Това на свой ред е предпоставка за поява на шум в ушите. В допълнение генът ANK2 има връзка с аутизма. Въпросното нарушение в развитието, което засяга комуникационните и социалните умения на човек, също е свързано с повишена чувствителност към шум“. На това обръща внимание главният автор на изследването д-р Хосе Антонио Лопес Ескамес. Той вярва, че изучаването на силен шум в ушите при различни заболявания ще доведе до:
- дешифриране на молекулярни механизми на действие
- осъществяване на ранна диагностика
- прилагане на ново лечение
Докато това се случи, видни наши специалисти препоръчват за овладяване на периферни съдови проблеми като бучене в ушите…
Ентан/Enta® – универсален съдов протектор, който подобрява кръвообращението към вътрешното ухо. Продуктът представлява пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди (флавон гликозиди, терпин лактони, проантоцианидин) с мощен ефект върху кръвоносните съдове. Съставките се допълват и взаимно усилват ефекта си.
Действието на продукта при пациенти с шум в ушите и световъртеж е научно доказано. Обективните изследвания и проведените тестове показват пълно елиминиране на субективните оплаквания при 8 от 10 пациенти след двумесечен прием. Колкото по-продължителен е приемът, толкова по-голямо подобрение се отчита особено при хора с придружаващи заболявания. Това дава основание на учените да заключат, че е уместно продуктът да се използва широко в оториноларингологията.
Свързани публикации