Всеки трети човек в света страда от световъртеж при пътуване. Макар състоянието да не излага на опасност живота на засегнатия, то е изключително неприятно. Не пропускайте настоящата статия, за да разберете на какво се дължи то и как да се предотврати по напълно естествен начин.
Каква е причината за поява на световъртеж при пътуване?
Нашият мозък получава данни за положението на тялото в пространството от различни органи и системи. Основните му „информатори“ са очите, вестибуларният апарат, мускулите, ставите и сухожилията. В случаите, когато попаднем в необичайни условия, както по време на пътуване, те започват да подават разнопосочни сигнали. Докато стоим неподвижно в превозното средство, очите сигнализират, че се движим. Рецепторите на вестибуларния апарат, мускулите, ставите и сухожилията обаче регистрират състояние на покой. В резултат сивото ни вещество се обърква и среща трудности с обработването на сетивната информация. Пряка последица от тази извънредна „грешка в системата“ е появата на световъртеж при пътуване. Често илюзорното чувство за движение на тялото или предметите в пространството е съпроводено от усещане за дискомфорт, избиване на студена пот, пребледняване на лицето, гадене и повръщане.
Как да се предотврати световъртеж по време на пътуване?
Избор на правилно място в превозното средство
За да намалим осезаемо риска от отключване на световъртеж при пътуване, трябва да се настаним в превозното средство на място, където движението е възможно най-малко. В автобус е удачно да заемем някоя от предните седалки, в кораб – тези в средните кабини или на палубата, а в самолет – близо до крилете.
Заемане на подходяща поза
Препоръчително е, докато пътуваме, да държим гърба си изправен и да гледаме право напред. Колкото и дивна гледка да се разкрива през прозореца, не бива да се оставяме да ни съблазни, тъй като можем да попаднем в плен на световъртежа.
Избягване на четенето или взирането в телефона
Книгите и мобилните устройства лесно могат да се превърнат от приятели в наши врагове по време на път. Причината е, че взирайки се в страниците на книжното тяло или екрана на телефона, погледът ни е фокусиран в една точка. Очите подават сигнал на мозъка, че сме в покой, докато в действителност ние се движим. Това несъответствие може да предизвика световъртеж при пътуване.
Прием на биофлавоноиди
Проблемът със световъртежа по време на пътуване успешно може да бъде предотвратен и преодолян с помощта на природата. В лицето на мощните флавоноиди разполагаме с верен съюзник срещу виенето на свят. Тайната им за преодоляване на неразположението се крие в благоприятно въздействие, което оказват върху периферното кръвообращение и всички кръвоносни съдове. В най-чист вид и оптимално количество можем да ги открием в универсалния съдов протектор Ентан / Entan®. Всяка негова растителна капсула доставя на организма флавоноидни съединения (флавон гликозиди и терпин лактони), извлечени от листата на Гинко билоба, и проантоцианидин, антиоксидант, производен на флавоноидите. В резултат от мощното допълващо действие на активните съставки Ентан оказва положителен ефект върху цялото съдово дърво (артерии, вени, капиляри, лимфни съдове) и благоприятства кръвоснабдяването на вестибуларния апарат и мозъка. При редовен и продължителен прием пристъпите на световъртеж се разреждат и постепенно отшумяват.
Ентан се приема до 3 капсули на ден, след хранене и е напълно безвреден. Не съдържа изкуствени овкусители и консерванти. Подходящ е за вегетарианци и вегани.
Свързани публикации