Медицинската практика сочи, че в голяма част от случаите неприятният световъртеж се дължи на нарушения във вестибуларната система, наричана още вестибуларен апарат. Нека заедно научим повече за „провокатора“ на неприятното усещане и за естественият начин, по който можем да го „обезвредим“.
Накратко за вестибуларния апарат
Вестибуларният апарат е сложно устроен сетивен орган, който огражда костния лабиринт на вътрешното ухо. Той ни помага да:
- пазим равновесие
- се ориентираме безпогрешно в пространството
- се движим
- определяме успешно местоположението на тялото, когато сме със затворени очи
Причини и симптоми за проблеми с вестибуларния апарат
Проблеми с вестибуларния апарат могат да възникнат вследствие на различни вирусни инфекции, нарушено кръвоснабдяване на периферните части на тялото и др.
Някои от симптомите за проблеми с вестибуларния апарат могат да бъдат:
- неволеви очни движения
- нарушено равновесие
- промяна в пулса и/или дишането
- силно изпотяване
- повръщане или гадене, зачервяване или пребледняване на лицето
- колебания в артериалното налягане
Връзката между световъртеж и вестибуларен апарат
Според специалисти епизодите на световъртеж са най-характерната проява, сигнализираща за нарушение в нашия вестибуларния апарат. Съществуват две форми на световъртеж. Едната е свързана с чувството, че предметите се въртят около човека. Другата – с усещането, че човекът е част от въртяща се ос.
При световъртеж може да се усети силна липса на стабилност. Възможно е да се стигне до притъмняване пред очите, както и до чувство на „загуба на почва под краката“.
Други причини за световъртеж освен нарушения на вестибуларния апарат
Световъртеж може да бъде изпитан от хора в отлично здравословно състояние. Съществуват редица потенциални причини за това като:
- дълъг престой на място с липса на чист въздух
- продължително пътуване в градския транспорт
- возене в асансьор или на ескалатор
- гледане отвисоко
- съсредоточаване в бързо движещи се предмети
Ефективно природно средство срещу световъртеж вследствие на нарушение на нашия вестибуларен апарат
Според невролозите вестибуларните нарушения, какъвто е и световъртежът, могат да отшумят напълно за период от 7 до 10 дни. Ефективен начин това да се случи е, като се подобри кръвоснабдяването и се укрепи съдовата стена. Придържайки се към тази лечебна стратегия, много специалисти в практиката си препоръчват универсалният съдов протектор Ентан / Entan® за успешно справяне със световъртежа. Рационалната комбинация от проантоцианидин и Гинко билоба (флавон гликозиди и терпин лактони) в състава му е с доказан ефект при различни състояния, свързани с проблеми в микроциркулацията.
Гинко билоба доказано подобрява ендотелната функция, реологията и кръвоснабдяването. Проантоцианидинът от своя страна укрепва стените на кръвоносните съдове.
Ентан има удобен прием. Дозира се по 1 растителна капсула до 3 пъти дневно, след хранене. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции дори при продължителна употреба.
Свързани публикации