Дългите периоди на обездвижване при боледуване оказват негативни последствия върху цялата кръвоносна система. Вижте какви са те и как може да се подобри състоянието на хората, прекарващи дълго време на легло.
Обездвижване и последствия за кръвоносната система
Човешката кръвоносна система работи най-добре, когато сме изправени и се движим активно. Когато обаче, се наложи да прекараме дълго време на легло при боледуване, след травма или операция, нейните функции се нарушават.
Кръвообращението в цялото тяло се влошава. Сърцето работи по-усилено, но изпомпва по-малки обеми кръв. Нивата на кислород в организма се понижават, което кореспондира с чувство за силна умора. Поради смущенията в циркулацията, кръвта става по-гъста, не успява да се движи правилно и се задържа в крайниците. Продължителното залежаване увеличава риска от мускулна атрофия и образуване на съсиреци в краката и белите дробове. Лошото кръвообращение причинява от лек дискомфорт до изтръпване и подуване на крайниците, мускулни крампи и болки. То възпрепятства правилното зарастване на рани или други наранявания, като може да насърчи развитието и на по-тежки симптоми. Проблемите с кръвообращението могат да бъдат допълнително обострени при наличие на някои медицински състояния, като диабет, затлъстяване и сърдечни заболявания.
Мерки за подобряване на кръвообращението при продължително обездвижване
- Намиране на подходяща позиция за сън.
При будене с изтръпване на долните и горните крайници, смяната на позата за сън може да помогне. Най-добрата позиция за сън за оптимален поток на кръвта е по гръб. Ако засегнатият спи на една страна, по-добре да бъде на лявата.
- Повдигане на краката над нивото на сърцето.
Тази практика осигурява правилно движение на кръвта от сърцето към крайниците, и възпрепятства образуването на отоци и тромби.
- Масажиране на тялото.
Терапевтичните масажи помагат за подобряване на кръвообращението в цялото тяло и облекчават неразположенията на засегнатия.
- Пълноценно хранене.
Пълноценното хранене спомага за възстановяване на силите при боледуване. Приемът на определени храни може да има благоприятен ефект върху кръвообращението, сърцето и кръвоносните съдове.
- Раздвижване.
Според състоянието на засегнатия, лекото движение е препоръчително. То може да включва кратки разходки или определени леки упражнения в легнало или седнало положение.
Пълна грижа за кръвообращението и кръвоносните съдове при обездвижване
За стимулиране на кръвообращението и осигуряване на пълна кардио-васкуларна защита, се доверете на Ентан / Entan®. Продуктът е мощен универсален съдов протектор, с действие, доказано в над 10 клинични проучвания. Съдържа пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди (Гинко билоба и проантоцианидин). Тя оказва благоприятен ефект върху сърцето и всички съдове на кръвоносната система. При състояния на обездвижване:
- подобрява кръвообращението
- увеличава кръвоснабдяването на мозъка и крайниците
- подобрява течливостта на кръвта и ендотелната функция
- заздравява стените и подобрява еластичността на кръвоносните съдове
- намалява спазъма на артериите и повишава венозния тонус
- облекчава отока и тежестта в крайниците
- намалява тромботичните рискове
- оказва мощно антиоксидантно и противовъзпалително действие
- повлиява други съпътстващи съдови смущения
Продуктът има висококачествен природен състав, отлична поносимост и стабилен профил на безопасност. Може да се приема от диабетици, страдащи от атеросклероза, при състояния след инсулт, при постоперативен и посттравматичен оток.
Свързани публикации