Проф. Христина Групчева, Ръководител катедра Очни болести и зрителни науки, Очна болница Варна
Статистически данни
- Съдовата патология е една от водещите причини за смъртност.
- Диабетната ретинопатия е главна причина за слепота при хора между 20 и 74 г.
- Над 40% от диабетиците след 15 г. развиват различни нарушения на ретиналните съдове.
- 50% от възрастните хора страдат от хронична венозна недостатъчност (ХВН).
Цел
Да се наблюдават микроструктурните промени в лимбалното кръвообрaщение и съдовия пермеабилитет при пациенти с артериална хипертония и захарен диабет по време и след четириседмично лечение с Ентан.
Материал и методи
В изследването са включени общо 41 пациенти, 20 от които са с диагностицирана артериална хипертония и 21 със захарен диабет тип 2. И двете групи пациенти провеждат лечение на водещото им заболяване. Всеки пациент, участващ в наблюдението, е приемал Ентан 2Х1 капсула дневно в продължение на 4 седмици и по 1 капсула дневно още 4 седмици. На всеки е извършено изследване на зрителна острота, биомикроскопия и изследване с лазарен конфокален микроскоп на живо на предна очна повърхност. Всички методи на изследване са били прилагани на първа визита, на втора, четвърта и осма седмици.
Резултати
Пилотното проучване на лимбалното кръвообрaщение с лазер-сканираща конфокална микроскопия на живо демонстрира следните ефекти:
- подобряване на кръвния ток
- намаляване на пермеабилитета
- нормализиране на съдовия калибър
Направените оптични срезове регистрират значително намаление на възпалителната реакция в перивазалната тъкан. Резултатите ще бъдат подложени на двойно сляпа оценка от двама независими екзаминатори и обработени статистически.
Заключение
Употребата на Ентан:
- подобрява кръвния ток на ниво лимб
- намалява значително съдовата пропускливост
- въздейства благоприятно на кръвния вискозитет
Оптичните изображения от лазер-сканираща конфокална микроскопия на живо демонстрират намален брой на възпалителните клетки в перивазалното пространство. Този инструментален метод дава възможност за динамично проследяване на промени в предна очна повърхност при пациенти с хронично протичащи заболявания, засягащи малките кръвоносни съдове.
Свързани публикации