Периферната артериална болест, често наричана и периферна съдова болест, се характеризира със стесняване на артериите в периферните зони на тялото. Засяга основно артериите, кръвоснабдяващи долните крайниците.
Накратко за периферната артериална болест
Счита се, че това заболяване е естествено последствие от напредването на възрастта, защото болшинството от засегнатите са хора над 50-годишна възраст. Установено е, че около 20% от мъжете и 12% от жените през този период от живота си страдат от периферна артериална болест.
Причини за възникване на периферната артериална болест
На практика всеки човек е застрашен от развитие на заболяването, защото причините за появата му са изключително разнообразни.
Причини, свързани с начина на живот
В някои случаи, периферна артериална болест се развива поради причини, изцяло зависещи от начина на живот на човек:
- тютюнопушене
- заседнал начин на живот
- затлъстяване
- нездравословно хранене
Причини, свързани с определени заболявания
В други случаи, периферната артериална болест е следствие от развитието на определени заболявания като:
- хипертония (високо кръвно налягане)
- висок холестерол или триглицериди
- диабет
Симптоми, подсказващи поява на периферна артериална болест
Основният симптом е болка в крака, чийто артериални съдове са засегнати. Понякога се наблюдава болка и в двата крака. Характерното е, че тя отшумява след кратко отпочиване на крайниците. Болката може да е придружена от умора или чести мускулни крампи на крака, особено при ходене – състояние, известно като клаудикацио интермитенс. Причината за това е повишената нужда на активните мускули от кръв и кислород, които стеснените и увредени артерии не могат да доставят.
Качествена профилактика на периферната артериална болест
Медицинските проучвания по случая сочат, че периферната артериална болест има способността да прогресира. При поне 25% от засегнатите състоянието постепенно се усложнява до достигане на тежки сърдечно-съдови заболявания.
За преодоляване на риска от влошаване е необходимо прилагането на своевременни мерки за заздравяване на периферните кръвоносни съдове и осигуряване на добро кръвообращение. Точно в подобни случаи е доказано ефективен приемът на Ентан / Entan®. Продуктът съдържа пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди, известни с благоприятното си действие при нарушено кръвообращение. Съдържащите се в Ентан активни съставки – проантоцианидин и екстракт от Гинко билоба, предпазват съдовете, укрепват стените им и подобряват течливостта на кръвта.
Ентан се препоръчва още при разширени вени, синдром на Рейно, шум в ушите и световъртеж, състояния след инсулт, атеросклероза и хемороиди. Ентан е универсален съдов протектор, който е напълно безвреден и може да се приема от вегани и вегетарианци. Предлага се под формата на растителни капсули (VGcaps) и е предназначен за продължителна употреба. Дозира се по 1 капсула до 3 пъти дневно, след хранене.
Свързани публикации