Дългогодишният диабет крие опасност от тежки последици за кръвоснабдяването. Какви са те и как да се предотвратят ще разберете в следващите редове.
Как продължителният диабет влошава кръвоснабдяването?
Високите нива на кръвна захар не са единственият фактор, чрез който диабетът допринася за изменение на състоянието и свойствата на кръвта. Много силна е зависимостта между диабетното заболяване и отделните елементи на кръвоносна система – съдове, кръвни клетки, кръвни компоненти. Връзката на диабета с тези фактори определя сериозното му влияние върху вискозитета и течливостта на кръвта.
Какви са главните последици от дългогодишния диабет върху кръвоснабдяването?
Поява на ендотелна дисфункция
Ендотелът е вътрешната повърхност на кръвоносните съдове, която често се разглежда като отделен орган. От неговото състояние зависи взаимодействието на всички елементи на кръвта със стените на кръвоносните съдове. Той е „отговорен“ и за поддържането на баланс между тромбозата (образуването на тромби и съсиреци) и фибринолизата (разрушаването на съсиреците). Повечето хора с диабет страдат и от ендотелна дисфункция, засилваща риска от съдови заболявания, атеросклероза, инфаркти и инсулти.
Нарушения на функциите на тромбоцитите – още една от често срещаните последици от диабет
Диабетът засяга и състоянието на тромбоцитите (кръвни плочици). Функционалността им силно се влияе от нивото на кръвната захар. Те са основният компонент на кръвта, вземащ участие в кръвосъсирването, образуването на тромби и запушването на кръвоносни съдове. Всяко изменение във функционалността на тромбоцитите спомага за увеличаване на риска от тромбоза. Може да провокира образуването на тромби, придвижването им в съдовата система и запушването на по-тесните ѝ участъци.
В състояние на хипергликемия, каквото се наблюдава при диабет, се повишава и оксидативният стрес, т.е. отделят се голямо количество свободни радикали. В резултат на реакциите, които те предизвикват, кръвните плочици много лесно се слепват помежду си, образувайки тромби. Освен това хипергликемията се свързва и с понижена концентрация на белтъка антитромбин и намалена възможност за противодействие на тромбоцитната агрегация (слепване). Като краен ефект се наблюдава повишаване на вискозитета (гъстота) на кръвта, намаляване на течливостта ѝ, затруднено снабдяване на клетките с кислород и хранителни вещества.
Накратко за основните последици от дългогодишния диабет върху кръвоснабдяването
В заключение може да се обобщи, че диабетът повишава риска от атеросклероза и тромбози, действайки в няколко направления:
- уврежда вътрешния слой на кръвоносните съдове (ендотел)
- повлиява агрегацията на тромбоцитите в кръвта
- намалява реологията (течливостта) на кръвта
Съдовите усложнения от диабета може да се проявяват отчетливо, а може и да останат скрити до определен момент.
Диагностицирането с диабет обаче винаги трябва да действа като предупредителен сигнал за поява на тези усложнения. Засегнатите хора следва да предприемат необходимите превантивни мерки. В такива случаи се препоръчва приемът на универсалния съдов протектор Ентан / Entan®. Този уникален продукт представлява пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди с мощен ефект върху кръвоносните съдове. Комбинираният му и доказал действието си състав допринася за подобряване течливостта на кръвта и за намаляване способността на тромбоцитите да се слепват. В допълнение Ентан укрепва кръвоносните съдове чрез заздравяване на колагена и еластина в тях.
Свързани публикации