Тромбофлебит е възпаление на стената на една или няколко вени с образуване на кръвен съсирек (тромб). Най-често обхваща вените на долните крайници, но са описани случаи на засягане в областта на ръцете или цялото тяло.
Тромбофлебит – причини
Развитието на тромбофлебит става с формирането на кръвни съсиреци по стените на вените. Образуването им може да се дължи на разнообразни причини, но основно това са състояния, при които се нарушава правилното циркулиране на кръвта в тялото. Дългото обездвижване или залежаване поради някаква болест нарушават циркулацията и водят до риск от образуване на тромби. Също така травми и наследствено заболяване, свързано с нарушение в кръвообращението, са възможни причини за заболяването.
Тромбофлебит – видове
Когато засегнатите вени са повърхностни се развива суперфициален (повърхностен) тромбофлебит. В случаи на засегнати по-дълбоко разположени вени се говори за дълбока венозна тромбоза.
Симптоми на тромбофлебит
При леките форми обикновено няма сериозни оплаквания. Единствено може да се забележи леко зачервяване и болезненост в областта на засегната вена, а в по-редки случаи – покачване на телесната температура.
При засягане на дълбока вена се установява оток на крайника и болка, която се засилва в изправено положение.
Възможно е да нямате никакви симптоми, но опасността идва, когато кръвния съсирек се носи към сърцето, а от там до белодробната артерия.
Какви са рисковете, до които води тромбофлебитът?
Ако тромбофлебитът е на повърхностна вена, сериозни усложнения не би трябвало да има. Ако обаче тромб се е образувал в дълбока вена, рискът от по-сериозни усложнения става по-висок. Възможните усложнения са:
– белодробна тромбоемболия
– инфаркт или инсулт
– увреждане на клапите на вените
– разширени вени
– оток и подуване на краката
– застойна пигментация (промяна в цвета на кожата)
– венозна обструкция (запушване)
Как да избегнете всички тези рискове?
За да се понижат рисковете от изброените усложнения е добре да избягвате обездвижването при по-продължително седене. Приемайте повече течности, за да не се обезводните! И най-важното – приемайте продукт, който подобрява микроциркулацията! Такъв е Ентан / Entan® – универсален съдов протектор. Активните му съставки са проантоцианидин (мощен антиоксидант) и екстракт от Гинко билоба, които имат силен позитивен ефект върху цялото съдово дърво. Благодарение на потенциращото действие на двете съставки, Ентан подобрява течливостта на кръвта и способства за избягване на риска от тромбофлебит.
Свързани публикации