Медицинската практика показва, че в 90% от случаите диабетиците могат да намалят опасността от развитие на коварната диабетна ретинопатия, като предприемат необходимите мерки за предпазване от нея. Какви са те ще разберете в следващите редове.
Съвети за предпазване от диабетна ретинопатия
Поддържане на нормални нива на кръвна захар за оптимално предпазване от диабетна ретинопатия
Когато количеството на глюкоза в кръвта е твърде високо, малките кръвоносни съдове в очите – капилярите, се увреждат. Ето защо поддържането на нормални стойности на кръвната захар е основен приоритет за диабетно болните. Така състоянието на пациента се облекчава и се предотвратява увреждане не само на очите, но и на редица вътрешни органи (сърце, бъбреци и др.)
Спазване на подходящ хранителен режим
Строгото придържане към здравословно ежедневно меню е от съществено важност за предпазване от диабетна ретинопатия. Диетата допринася за активиране функциите на задстомашната жлеза (панкреаса) и нормализиране на въглехидратната обмяна. Препоръчително е на трапезата на диабетиците да присъства изобилие от зеленчуци. Необходимо е консумацията на тестени произведения, млечни продукти и зърнени храни да се ограничи. Приемът на захар трябва да се преустанови.
Увеличаване на физическата активност
Включването на спорт в ежедневната рутина е мощно оръжие срещу диабетна ретинопатия. Спортните дейности подобряват контрола на глюкозата и предпазват стената на кръвоносните съдове от увреждане. Доказано благотворен ефект оказват аеробните упражнения. Добре е пациентите да ги практикуват най-малко 150 минути на седмица, за да извлекат максимални ползи от тях. Преди да започнат с тренировките обаче, диабетиците непременно трябва да се консултират с лекуващия си лекар.
Редовни очни прегледи
Посещението при офталмолог веднъж годишно е задължително за пациентите с диабет. Ранното установяване на изменения в ретината значително може да забави прогресията на заболяването. Лицата с наскоро диагностициран захарен диабет и онези, които са с фамилна обремененост, трябва да провеждат профилактични прегледи на очите на всеки 2-4 месеца.
Прием на съдово-протективни продукти
Използването на съдово-протективни средства е наложително за хората, които са изложени на висока опасност от развитие на диабетна ретинопатия. Предприемането на тази мярка се налага, защото това е най-сигурният начин за подобряване състоянието на кръвоносните съдове в окото.
Практиката показва, че универсалният съдов протектор Ентан / Entan® е разумен избор при хора с диабет. Доказано безопасен и с отлична поносимост дори при дълговременна употреба, този природен продукт доставя на организма пълна и рационална комбинация от биофлавоноиди – растителни съединения, които подобряват здравето на кръвоносните съдове. Всяка растителна капсула на Ентан съчетава силата на екстракт от листа на Гинко билоба (флавон гликозиди и терпин лактони) и проантоцианидин. Действайки в пълен синхрон и допълвайки ефекта си, активните съставки способстват за укрепване и заздравяване на кръвоносните съдове и подобряват микроциркулацията в областта на ретината. В резултат рискът от диабетна ретинопатия значително намалява и очите са защитени.
За постигане на оптимален резултат се препоръчва Ентан да се приема продължително време по 1 растителна капсула до 3 пъти дневно, след хранене.
Свързани публикации